[ wydrukuj ]
Podczas choroby organizm naszego Maluszka jest bardzo osłabiony, a on sam senny, zmęczony i bez apetytu. Z tych powodów warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą naszemu Smykowi powrócić do zdrowia i do ciągłych psot, za którymi każdy rodzic zdąży się na pewno stęsknić, podczas choroby jego dziecka:

Aaa, kotki dwa…

Choroba powoduje osłabienie całego organizmu, a walka z infekcją, która odbywa się w jego wnętrzu bardzo wycieńcza małe ciałko, dlatego dobrze, aby Twój Szkrab spał jak najwięcej. Nie martw się, gdy wieczorem jest bardzo senny, pomimo że w trakcie dnia drzemał kilkukrotnie, to normalne! Jeśli natomiast masz problem z utuleniem go do snu w trakcie dnia – zastąp popołudniową drzemkę – spokojną zabawą, np. czytaniem ulubionej książeczki, (wiemy, że czytałaś ją już kilkadziesiąt razy i bez dodatkowych przygotowań mogłabyś zagrać Królewnę Śnieżkę, Kota w butach czy Myszkę Miki, ale czego nie zrobi Mama dla swojej Kruszynki ;). Możecie też skorzystać z bazy naszych pomysłów na zabawy, które znajdziecie w dziale: „Sprawdzone gry i zabawy”, w zakładce: „Gdy chorują dzieciaki”.

Wdech i wydech!

Kiedy Twój Maluch spokojnie sobie śpi podczas choroby, wokół niego krążą tysiące zarazków, więc gdy się obudzi czas, aby wkroczyła Supermama i się z nimi rozprawiła. Twoim sprzymierzeńcem będzie świeże powietrze. Oczywiście pokój należy wietrzyć, gdy nie ma w nim Twojego Malucha. Pamiętaj też, by nie przegrzewać mieszkania, gdyż suche powietrze nie jest wskazane dla infekcji, wysusza śluzówki i utrudnia oddychanie. W sezonie grzewczym staraj się nawilżać mieszkanie poprzez rozwieszenie mokrych ręczników wokół łóżeczka Chorowitka, możesz też kupić specjalny nawilżacz do mieszkania.
Gdy w tak idealnie przygotowanym i zadbanym mieszkaniu Twój Maluch zacznie powracać do zdrowia, Ty również będziesz mogła w końcu spokojnie odetchnąć pełną piersią!

Za mamusię, za tatusia!

W okresie choroby organizm Twojego Malucha potrzebuje także wsparcia ze strony pokarmów, które pojawiają się w jego małym brzuszku, a które pozwolą mu nabrać siły. Dieta powinna być lekkostrawna, ponieważ ciężkostrawne pokarmy zabierają część, tak potrzebnej w tym okresie energii, gdyż organizm musi ją przeznaczyć na ich strawienie. Apetyt i infekcja grają w przeciwnych drużynach, więc nie martw się, jeśli Twoja Kruszynka nie będzie chciała zjeść całego posiłku, (nadrobi to pewnie ze zdwojoną siłą po chorobie ;)). Jednak jeśli chodzi o napoje, to im więcej dziecko wypije, tym lepiej. Organizm Malucha jest odwodniony jak pustynia w okresie największej suszy i w napięciu wyczekuje choć na odrobinę „czegoś mokrego”. Najlepsza będzie naprawdę porządna dawka ulewy: wody mineralnej, soczków czy herbaty. Podczas gorączki, biegunki przy wymiotach i schorzeniach dróg oddechowych – płyny zapobiegają odwodnieniu organizmu.

Mydło lubi zabawę…

Organizm Twojego dziecka podczas choroby lubi, gdy jest mu ciepło, ale też lubi, gdy jego skóra jest czysta. Podczas infekcji dziecko często się poci, a jego skóra ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem, łatwiej o jej podrażnienia i stany zapalne.

Mama dobra na wszystko!

I jeszcze jedna rzecz, o której pewnie sama wiesz najlepiej – nic tak nie pomaga wrócić do zdrowia, jak kochająca mama i tata, dla których ich Chorowitek jest najważniejszym Chorowitkiem na całym świecie ;)