[ wydrukuj ]
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, która powoduje, że oskrzela kurczą się i zmniejsza się przepływ powietrza, które przez nie przechodzi.

Najczęstszymi objawami astmy są: napady duszności spowodowane skurczem oskrzeli, kaszel oraz świszczący oddech. Występują one ze szczególnym nasileniem w nocy i nad ranem. Objawy astmy mogą cofać się całkowicie lub częściowo, spontanicznie lub jeśli pacjent poddany jest terapii anty-astmatycznej. Napady astmy mogą pojawić się po kontakcie z alergenem (kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, pierze, niektóre pokarmy), w trakcie wysiłku fizycznego, podczas oddychania zimnym powietrzem lub w trakcie infekcji układu oddechowego.

Chorzy na astmę skarżą się często na ucisk w klatce piersiowej, nadmierną produkcję plwociny, zaburzenia snu czy przyspieszony oddech.

Bardzo ważne znaczenie ma unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi napad astmy (unikanie alergenów lub ekspozycji na zimne powietrze). W leczeniu stosuje się głównie leki rozszerzające oskrzela oraz leki o działaniu przeciwzapalnym (np. steroidy). Zastosowanie znajdują także metody fizykoterapeutyczne oraz gimnastyka oddechowa.