[ wydrukuj ]
Zapalenie krtani powoduje podrażnienie strun głosowych, przez co głos staje się chrypiący, często jest to wywołane przez wirusy. Schorzenie to dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym, ale także letnim, kiedy wiele osób sięga po zimne napoje. Często także występuje po tzw. „nadwyrężeniu głosu”. Jest to choroba zawodowa śpiewaków, nauczycieli, mówców.

Choroba ta przybiera różną postać w zależności od wieku chorego. Jeśli zapalenie krtani wywołane jest wirusami, to towarzyszą mu często dodatkowe objawy w postaci np. chrypki, suchego kaszlu, pieczenia lub drapania w gardle.

Najbardziej efektywną metodą leczenia jest ograniczenie mówienia w jak największym stopniu. Powinno się unikać nawet mówienia szeptem.

Bezwzględnie należy się powstrzymać od palenia tytoniu, picia alkoholu i spożywania ostrych i gorących potraw. Chory powinien przebywać w dobrze przewietrzanych oraz nawilżonych pomieszczeniach.

Leczenie zapalenia krtani u dorosłych polega w głównej mierze na stosowaniu tabletek do ssania lub środków antyseptycznych (również antyseptycznych płynów do płukania ust). Zalecane jest także często przyjmowanie większej ilości płynów, aby nadać wilgotności rozdrażnionej błonie śluzowej gardła.

Zapalenie krtani przebiega zupełnie inaczej u dzieci, ponieważ struktura i budowa krtani znacznie różni się od tej u dorosłego, zaś jej błona śluzowa jest bardzo podatna na obrzęk i stany skurczowe. Zapalenie krtani u dziecka może objawiać się nagłą, narastającą dusznością, „szczekającym” kaszlem oraz wysoką gorączką. Najbardziej zagrożone są dzieci pomiędzy pierwszym i siódmym rokiem życia.